Оформлення віз
громадянам України!
Оформляємо візу в шенген від 85 євро
Гарантія, мінімальний пакет документів!

Топ-3 місць із поганою славою

У світі існують не тільки пам'ятки, що мають давню і славну історію. Не менше є і таких, які запам'яталися людству жахливими злочинами та подіями. Велика частина їх відзначилася в двадцятому столітті - це сумнозвісні в'язниці і табори смерті. Про такі місця знімають документальні фільми, вони досі є причиною жахливих кошмарів людей, які бачили і пережили все це.

Освенцім

За часів розквіту нацистської Німеччини Освенцім (прийнято також використовувати німецьку назву Аушвіц) був найбільшим із таборів смерті в Польщі. У Голокост тут загинуло більше мільйона євреїв. Їх життя були загублені в камерах з отруйним газом або в крематоріях.

Згодом Освенцім був перетворений на музей. Він і сьогодні відкритий для туристів. Те, що можна тут побачити, - страшно: колючий дріт, газові камери і бараки залишилися практично в тому ж стані, як і при фашистах. Частина табору була зруйнована самими ж німцями по закінченні війни, частина відновлена, як пам'ять про жорстокість нацизму.

Музей в Освенцімі складається з трьох основних концентраційних таборів: Аушвіц 1, Аушвіц 2 (або Аушвіц-Біркенау) і Аушвіц 3. Екскурсія починається з воріт, на яких видно сакраментальний напис: "Arbeit Macht Frei" ("Праця робить вільним"). Усередині відвідувач бачить кілька десятків цегляних блоків, де утримувалися в'язні. Блоки розділені на вузькі комірки (лежанки), у кожній вміщалося по 4 людини. Туалетів та опалення в бараках не було. У блоках влаштовані експозиції з особистими речами жертв концтабору. Також у таборі збереглися газові камери, крематорій і карцер. «Стіна смерті», куди ув'язнених вели на розстріл, була реконструйована. У Аушвіці 2 (Біркенау, або Бжезінка, як називали її поляки) був влаштований концтабір, побудований самими в'язнями. Тут були обладнані найбільші газові камери і крематорії. Все це нацисти підірвали при відступі. Біркенау залишений в тому ж вигляді, яким був наприкінці війни.

Сьогодні частина дерев'яних будівель Освенціма вже практично зруйнована, частина потребує термінової реконструкції. Освенцім потроху розмиває ріка Вісла, і поляки турбуються про збереження музею.

Для поїздки в Освенцім необхідна віза в Польщу.

Алькатрас

Ця в'язниця відома тим, що тут сиділи найвідоміші і найжорстокіші злочинці - грабіжники, бандити, вбивці. У ній були ув'язнені знаменитий Аль Капоне, «Кулеметний Джордж» і «птахолов із Алькатраса» Роберт Страуд. Сюди привозили тих, хто часто намагався втікати зі звичайних в'язниць, і рецидивістів. Втекти з Алькатраса було практично неможливо: частину втікачів спіймали або вбили при спробі до втечі, частина загинула в морі, кілька людей зникло безвісти. Пристойні умови утримання (користування бібліотекою, зустрічі з відвідувачами, особисте листування) в'язні повинні були заробити гарною поведінкою і ударною працею, за будь-яку провину арештант позбавлявся всіх прав. Через важкі умови утримання та психологічний тиску деякі в'язні божеволіли.

Острів Алькатрас знаходиться неподалік від Сан-Франциско. До того, як його перетворили на в'язницю, це місце було добре захищеною фортецею, що охороняла затоку. Власне як фортеця Алькатрас ніколи особливо не використовувався, а ось в'язницею прослужив більше ста років.

Як фундамент для майбутньої в'язниці використовували старі підвальні приміщення фортеці. Самі будівлі повністю перебудували, замінили дерев'яні грати та прути на сталеві, замурували всі службові тунелі, щоб виключити можливість втечі. Для охорони в'язнів уздовж тюремного корпусу були влаштовані галереї. Їх також обгородили сталевими прутами.

По периметру всього острова були обладнані вежі озброєної охорони. Хороший нагляд, неприступні скелі, плюс крижана вода затоки не давали втекти нікому.

У головному коридорі в'язниці у два яруси розташовані камери. Приміщення класу «люкс» розміщувалися у другому ярусі: там було набагато затишніше й тепліше. Повз першоий ярус постійно ходили охоронці й ув'язнені.

У східному крилі розміщені камери-одиночки. У них саджали на день-два порушників спокою. Ізолятори були холодними, матраци видавалися тільки на ніч. Туалетом служила діра в підлозі. В'язень сидів у повній темряві і поступово переставав відчувати час. Такого покарання боялися найгірші злочинці.

Дотепер Алькатрас нагадує неприступну фортецю з центральною будівлею і зовнішніми укріпленнями.

Як місце ув'язнення, острів не використовують з тисяча дев'ятсот шістдесят третього року. Причина - дорожнеча утримання в'язнів і ремонту в'язниці. Всі продукти і навіть питну воду сюди необхідно привозити з материка.

Сьогодні Алькатрас є частиною національного парку «Золоті ворота», і щорічно його відвідує приблизно мільйон туристів. У в'язниці вивішена «дошка пошани» - фотографії найзнаменитіших ув'язнених. Охочих «полоскотати нерви» відвідувачів замикають в камері, і це страшно навіть ненавсправжки.
Щоб побачити знаменитий Алькатрас своїми очима, оформіть туристичну візу в США.

Гуантанамо

На території військової бази США, між кубинським містом Гуантанамо і затокою з тією ж назвою, знаходиться в'язниця з особливо суворим режимом. У ній містяться злочинці, обвинувачені у веденні війни на боці противників США, а також підозрювані в терактах. Лише частині з них були пред'явлені офіційні звинувачення; за деякими випадками було визнано незаконність арешту. У Гуантанамо застосовувалися тортури у вигляді позбавлення сну, шуму, імітації утоплення, побиттів. Часом навіть страчували ув'язнених, які визнали свою провину під тортурами. Спочатку в'язнів утримували в таборі X-Ray, відомому неприйнятним ставленням до ув'язнених. Табір проіснував лише три місяці, проте його фотографії обійшли весь світ і стали причиною скандалу і звинувачення США в порушенні прав людини. Сьогодні вважається, що умови життя заарештованих значно покращилися, хоча їх все ще роками тримають тут без звинувачення.

Усередині Гуантанамо перебуває шість таборів з різною строгістю режиму, плюс закритий X-Ray. «Найм'якіший» із таборів дозволяє цілий день перебувати у дворі для прогулянок, займатися особистими справами. Існують також сектори зі строгим і особливо суворим режимом. Камери «лояльного» режиму відкриті 22 години на добу, і ув'язнені можуть вільно спілкуватися. У таборі особливого режиму розташовані камери-одиночки, що відкриваються на 4-5 годин на добу.

Тим не менш, це все ж в'язниця: ув'язнені перебувають за гратами або дротяними огорожами, у багатьох приміщеннях передбачено приковувати заарештованих до підлоги, телевізори та інші засоби зв'язку захищені антивандальними пристроями. Гуантанамо оточений вежами спостереження та колючим дротом: милуватися з камер видами Карибського моря неможливо.

Тюрма Гуантанамо розташована на території звичайної військової бази. Частина території, що залишилася підконтрольною американцям, є типовим містечком з макдональдсом і церквою.