Оформлення віз
громадянам України!
Оформляємо візу в шенген від 85 євро
Гарантія, мінімальний пакет документів!

Повертаємо гроші по tax free

Чимало туристів і раді б оформити шенгенську візу та відвідати Європу, однак багатьох лякають захмарні ціни на елементарні речі. Не все так страшно: для туриста є різні способи зекономити.

Закони багатьох країн дозволяють туристові повернути частину грошей, заплачених за товар; ця система частково (не повністю!) компенсує ПДВ - залежно від країни та вартості покупки відшкодування може становити від 7 до 22%. Так, наприклад, Литва повертає до 14% від вартості покупки. Чимало крамниць у всьому світі, аби привабити туристів, ставлять біля каси або просто на вході позначку "tax free".

Хто має право на відшкодування?

Відшкодувати податок на додану вартість може не будь-який іноземець, а лише турист. Маються на увазі:

  • Особи, що не мають посвідки на проживання в країні, де здійснювали купівлю;
  • Громадяни, що перебувають в країні не більше трьох місяців;
  • Особи, що не мають статусу біженців у країні, де купувався товар;
  • Громадяни, що не мають дозволу на роботу в країні, де зробили покупку;
  • Особи, що повертаються додому з-за кордону.

Де працює система tax free?

Система "tax free" досить розвинена як у Євросоюзі, так і в Туреччині, Ізраїлі, Таїланді та інших країнах світу. Відшкодуванням грошей займаються міжнародні мережі: це, зокрема, зарєестровані в Україні Premier Tax Free, Global Blue, Innova; а також відсутні на наших теренах Eurorefund, Yvesam Tax Refund та інші. Кожна з них має своїх партнерів - чи то маленькі крамниці, чи великі торгівельні корпорації.
Як оформлюється tax free?

Щоб отримати компенсацію, зробіть послідовно наступні кроки.

1. Здійсніть покупку на певну суму. Попросіть продавця оформити для вас чек (ваучер) tax free, простежте, щоб на ньому було правильно вписано чи надруковано ваше ім'я та прізвище (можете вписати самі). Також мають бути вказані країна вашого проживання, номер закордонного паспорта, дата і сума покупки, сума податку на додану вартість і сума до видачі. Прикріпіть отриманий папірець до товарного чека.

Деякі продавці не хочуть мати справу з відшкодуванням ПДВ. У такому разі вам можуть запропонувати знижку - погоджуйтесь, ви матимете гроші відразу і без мороки, а розмір знижки, як правило, відповідає розміру відшкодування. Окремі магазини мають ще й свої звичаї: в одних ви можете закупитись на певну суму у різних відділах, у інших - здійснювати покупку лише в одному відділі. Такі подробиці краще обговорювати з продавцем чи менеджером наперед. Чек tax free дійсний від 3 місяців до року від часу здійснення купівлі, залежно від країни та мережі, що відшкодовує гроші.

2. Зробіть відмітку на митниці: пред'явіть митному офіцерові чек про відшкодування ПДВ, закордонний паспорт і свої покупки; іноді вимагається також пред'являти й товарні чеки. При виїзді з Євросоюзу поставте штамп на митниці тієї країни, яку ви залишаєте останньою.

Іноді країни виставляють свої умови: у Нідерландах та Швеції штамп ставиться на протязі тридцяти днів від дня покупки; у Німеччині ви маєте показати на митниці запечатаний та невикористаний товар.

3. Отримайте свої гроші в пункті виплати у тій країні, звідки виїжджаєте. Такі пункти зазвичай розташовуються в аеропортах. Наперед дізнайтесь, де знаходиться пункт виплати: якщо він розташований у загальному залі, то після проходження паспортного контролю ви вже не зможете повернутись по гроші. Якщо ж пункт розміщений за паспортним контролем, отримуйте гроші перед посадкою на літак.

Як варіант, напишіть номер своєї платіжної картки на чеку tax free, вкладіть чек у конверт і лишіть його в скриньці компанії, що видає компенсації за вашими покупками. Або ж надішліть чеки рекомендованим листом за адресою, що вказана на чеках. Чекати свої гроші доведеться не раніше, як за місяць.

Якщо з якоїсь причини ви не встигли зробити попередній крок, переживати вам рано.

Мережі, що діють в Україні, мають своїх представників для виплати коштів: це банки "Приватбанк", "Укрексімбанк" (представляє мережу Global Blue), "Правекс-Банк" (також співпрацює із Global Blue), CityCommerce Bank (працює з Premier Tax Free і Innova). Майте з собою український та закордонний паспорти, а також чеки - tax free та касовий. Гроші отримаєте відразу або на протязі трьох днів, гривнями по курсу на день виплати компенсації.

Ви також можете повернути частину ПДВ без чека tax free, за умови, що повернетесь у країну, де здійснювали шопінг. Це досить поширена практика, наприклад, у Нідерландах: придбайте товар у будь-якому магазині (навіть без позначки "tax free"), пред'явіть митникові товар, касовий чек та власний паспорт не пізніше, як за 30 днів від дати покупки, а згодом повертайтесь у крамницю та отримуйте ПДВ у повному обсязі, без комісійних. Щоправда, таку можливість варто обумовити наперед, поговоривши із менеджером.

Скільки потрібно витратити, щоб отримати відшкодування по tax free?

В одному магазині протягом одного дня ви повинні лишити певну суму грошей - лише тоді вам оформлять чек tax free. Необхідний мінімум у кожній країні буде різним.

Країна Мінімальна сума
Австрія € 75.01
Бельгія € 125,01
Чехія 2001 CZK
Франція € 175,01
Німеччина € 30 (книги)
€ 25 (інше)
Греція € 120
Голландія € 50
Угорщина 52,001 HUF
Ірландія € 30
Італія € 154,94
Португалія € 61.35 € 56.36 € 52.37 € 60.85
Іспанія € 90,15
Швеція 200 SEK (вкл. ПДВ, для нерезидентів ЕС) 2000 SEK (вкл. НДС, для жителів Норвегії та Островів Аланд)
Швейцарія CHF 300
Великобританія GBP£ 25
GBP£ 50 (мережа магазинів Harvey Nichols)

На які товари не оформлюється відшкодування?

Перелік товарів, на які не нараховується відшкодування, у різних країнах може відрізнятись. Як правило, вам не видадуть компенсацію за купівлю наступних товарів:

  • книг;
  • тютюнових виробів;
  • продуктів харчування;
  • будь-яких покупок у duty free.

В деяких країнах, наприклад, у ПАР, ви можете отримати чек tax free навіть після вечері у ресторані. Подробиці уточніть наперед у офіціанта.

Приємного вам шопінгу за кордоном!